Dokuztaş ve Üçtaş Oyunu

Dokuztaş ve Üçtaş Oyunu görsel zeka ve algı yeteneğini geliştirici bir dikkat oyunudur.

Dokuztaş Nasıl Oynanır?

Dokuztaş oyunu iki kişi ile oynanan bir oyundur

Oyuna ilk başlayanı belirlemek için kura atışı yapılır

Kurayı kazanan oyuncu tahtaya ilk taşı koyarak oyuna başlar, sonra rakip oyuncu tahtaya bir taş koyar.Her iki oyuncu da elindeki 9 taş bitinceye kadar sırasıyla elindeki taşları oyun tahtası üzerine koyarlar. Bu sırada oyunculardan herhangi biri yatay ya da dikey olarak taşlarını üç taş (buna cüz,düz vb.kelimeler de kullanılır, biz 3 taş diyeceğiz) yapmışsa rakibinin 1 taşını tahtadan alır ve oyundışı bırakır. Rakibin 3 taşı varsa üçlü bozulmaz, Üçlü olmayanlardan bir taşı alır. Ancak 3 taş yapılmış olanların dışında taş yoksa üçlüyü bozarak bir taş alır. Çapraz 3 taş yapılamaz.

Oyuncular ellerindeki 9 taşı da oyun tahtasına bırakmaları gerekmektedir, aksi takdirde tahtada hiçbir taşı yerinden oynatamazlar, yani hamle yapamazlar.

En önemli kurallardan bir tanesi de dokunulan taşın oynanması kuralıdır.

Oyuncular yaptıkları 3 taşı ileri-geri yaparak tekrar 3 taş yapabilir ve rakibin bir taşını diskalifiye edebilirler.

Oyunun oynanma süresi en fazla 20 dakikadır, bir oyuncuya 3 dakika içinde hamle yapma hakkı verilmiştir, 3 dakika içinde hamle yapmamışsa hamle sırasını kaybeder, hamle sırası doğal olarak rakibe geçer. 20 dakika sonunda oyun hala bitmemiş ise oyun tahtasındaki taşlar sayılır, tahta üzerinde taş sayısı fazla olan oyuncu maçı kazanır. Eşitlik olmuş ise oyun yeniden başlatılır. 9 taşı tamamlayarak ilk taşı tahtadan alan oyuncu maçı kazanmış olur.

Üçtaş Nasıl Oynanır?

Üçtaş oyunu 2 kişi ile oynanır

Oyuncular oyuna kura ile başlarlar, kura sonunda kazanan oyuncu ilk taşı koyarak oyuna başlar, sonra rakibi de bir taş koyar. Her iki oyuncunun elindeki 3 taş bitinceye kadar sırası ile taşları oyun tahtası üzerine koyarlar. Bu esnada oyunculardan biri yatay ya da dikey olarak taşlarını üçlü yapmışsa(per) rakibinin bir taşını alır. Rakibinin üçlü per’i varsa üçlü bozulmaz, üçlü olmayanlardan birini alır. Ancak üçlü per’lerin dışında başka taş yoksa üçlüyü bozarak bir taş alır. Çapraz olarak yapılan üçlemeler taş yemek için geçerli değildir.

Oyuncular ellerindeki 3 taşı da oyun alanına bırakmadan oyun alanındaki hiçbir taşı oynatamazlar, yani hamle yapamazlar.

Oyuncular dokundukları taşı oynamak zorundadırlar.

Aynı çizgi üzerinde ilk 3′ ü yapan oyuncu oyunu kazanır.

Dokuztaş ve Üçtaş Oyunu, Dokuztaş Oyunu, Üçtaş Oyunu, Akıl Oyunları, Zeka Oyunları, Akıl ve Zeka Oyunları, Strateji Oyunları, Ucuz Akıl Oyunları, ile ilgili www.eminonucarsipazar.com web adresimizi ziyaret edebilirsiniz.